Przewiduje się, że dekarbonizacja w najbliższych latach w ramach UE-27 doprowadzi do utraty 76 tys. miejsc pracy. Na kraje realizujące projekt RES-SKILL obecnie przypada 81 % całkowitej siły roboczej zatrudnionej w sektorze węgla kamiennego (190 tys.) w UE. To właśnie te kraje będą szczególnie dotknięte skutkami restrukturyzacji. Jednocześnie wzrost liczby miejsc pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii OZE ma już miejsce, co więcej według danych w najbliższej przyszłości jego tempo wzrośnie.Ze względu na specyfikę umiejętności, pracownicy przemysłu węglowego są idealnie przystosowani do zatrudnienia w sektorze OZE. Umiejętności pracowników przemysłu węglowego są poszukiwane i pożądane w przemyśle fotowoltaicznym (PV) i wiatrowym. Umiejętności te mogą być szczególnie istotne z punktu widzenia zawodów takich jak instalator/technik fotowoltaiczny i technik turbin wiatrowych. W ten sposób pracownicy przemysłu węglowego mogą uniknąć długiego szkolenia (~2 lata) obecnie oferowanego w ramach istniejących kursów kształcenia i szkolenia zawodowego. Dlatego w przypadku restrukturyzacji zawodowej pracowników sektora węglowego, ze względu na posiadane już umiejętności, może być wymagany jedynie krótki kurs lub szkolenie w miejscu pracy.
Przewiduje się, że głównym wyzwaniem w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego w najbliższej przyszłości będzie gwałtowny wzrost liczby pracowników przemysłu węglowego poszukujących nowych miejsc pracy oraz dynamiczny wzrost nowych miejsc pracy w OZE. Oferty przekwalifikowania pracowników z sektora węglowego do sektora OZE są obecnie bardzo ograniczone, a tylko jeden z krajów Europejskich oferuje odpowiednie kursy (Niemcy, ~2,5 roku). Zapotrzebowanie na miejsca pracy w sektorze OZE w UE-27 wzrośnie o 304 tys. nowych miejsc pracy rocznie do 2030 r. – 60% w sektorze energii wiatrowej i 24% w fotowoltaice. Podaż nowych miejsc pracy w sektorze OZE w krajach partnerskich mogłaby pokryć do 90 % obecnych miejsc pracy związanych z przemysłem węglowym. Na przykład Niemcy, Polska i Grecja są liderami w zakresie potencjału morskiej energetyki wiatrowej; niektóre regiony węglowe Niemiec mają najwyższy potencjał zatrudnienia w energii wiatrowej (~ 16 tys. nowych miejsc pracy) i systemach fotowoltaicznych (~ 3 tys.).
Celem projektu RES-SKILL jest wzmocnienie kształcenia i szkolenia zawodowego w sektorze energetycznym, dedykowane głównie pracownikom przemysłu węglowego. Istotne bowiem jest dostosowanie się do nowych potrzeb rynku (zmiany struktury zatrudnienia) tak, by w możliwe najlepszy sposób ułatwić proces transformacji zawodowej pracowników z przemysłu węglowego do sektora OZE, przy jednoczesnym zdefiniowaniu umiejętności, kompetencji i wiedzy, które będą wymagane od pracowników zatrudnionych w sektorze OZE. Będzie to możliwe dzięki:
RES-SKILL's 2nd Project Meeting took place virtually, on the 17th of March, celebrating its first six months.The discussion was focused on the next steps and how to ensure reskilling in this new coal-free era of Europe, with focus on the RES industry.
W dniach 16-19 listopada partnerzy RES-SKILL mieli okazję wziąć udział w Wirtualnym Tygodniu Platformy Sprawiedliwej Transformacji, gromadząc przydatne informacje na temat polityki europejskiej i kolejnych kroków w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Mam nadzieję, że informacje zdobyte podczas spotkań okażą się pomocne dla dalszego wdrażania projektu!
Partnerzy ze Starej Zagory pracują nad projektem przekwalifikowania zawodowego pracowników przemysłu węglowego. Nasza koleżanka Sofia Savova, w imieniu SZREDA, udzieliła wywiadu Annie Turlakovej z radia ARID w Starej Zagorze (wywiad w języku bułgarskim), 13 października 2020 roku.
Partnerzy ze Starej Zagrody mówią o dekarbonizacji i projekcie RES-SKILL. Nasza koleżanka Sofia Savova, w imieniu SZREDA, była gościem programu telewizyjnego "Rano z nami" Zagora TV w dniu 15 października 2020 r. (wywiad w języku bułgarskim).
Spotkanie inauguracyjne, które odbyło się w dniach 12-13 października 2020 r., było oficjalnym rozpoczęciem projektu RES-SKILL. Spotkanie, które początkowo planowane było w Atenach w Grecji, w siedzibie koordynatora projektu (PROMEA), z powodu pandemii COVID-19 odbyło się on-line. Wszyscy partnerzy projektu zebrali się, aby omówić cele projektu, wewnętrzne procedury skutecznej współpracy, komunikacji i mechanizmów kontroli jakości oraz w celu opracowania planu operacyjnego na I etap projektu.
Connect to our social media accounts to stay up to date with the project's progress and other news.
created with